BoostAcademy

Google Analytics & GTM Kullanımı

Hesaplarınızı büyütürken sık sık kullanacağınız bir kaynak olması dileğiyle, Google Analytics & GTM rehberi oluşturmaya başlıyoruz. Düzenli olarak güncelleyeceğimiz bu içerik serisinde, dijital pazarlama süreçlerini planlamaya başladıktan sonra atılması gereken ilk adımlardan, Google Tag Manager üzerinden veri toplamaya kadar çeşitli konu başlıklarına değiniyor olacağız. İçerikleri kaçırmamak için BoostAcademy‘e ertelemeden ücretsiz kayıt olun 💪

6 aylık webinar serimizde olduğu gibi içeriği sorularınızla şekillendiriyor olacağız. Sorularınızı & yorumlarınızı Twitter veya hi@boostroas.com üzerinden iletebilirsiniz.

Ölçümlenemeyen (metriklerle anlatılamayan) dijital pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi mümkün değildir. Başlangıç aşamasında strateji geliştirmek ve uygulamak iyi hissettirebilir ancak sizi başarıya götürecek metrikleri ölçümlemezseniz;

  • vazgeçmeniz gereken noktayı belirleyemezsiniz.
  • hedefin neresinde olduğunuzu bilmediğiniz, sürecin başarılı veya başarısız olduğunu göremediğiniz için hislerinize güvenmek zorunda kalırsınız.
  • eforun verimliliğini de ölçemezsiniz.
  • bir sonraki geliştirme için know how biriktiremezsiniz.

#1- Hedeflerin belirlenmesi

Google Analytics hesap yapılandırmasında yapılan hataların başında hedeflerin belirlenmemesi yer almaktadır. Girişimimizi başarılı olarak nitelendirecek metrikler neler?

Her iş modeli özelinde değişkenlik gösterdiği için genellemek istemiyorum. Yazı serisi içeriğinde de özelleştirmekten mümkün olduğunca kaçınacağım.

“Best practice is, by definition, past practice” Snowden & Boone

Fikir vermesi için birkaç örnek üzerinden ilerleyelim;

  • E-ticaret sitesi özelinde, bir kullanıcının baktığı ürün adeti, sepete atma oranı, satın alma oranı, sepet ortalama değeri, satın alma sıklığı
  • SaaS yazılım özelinde, lead edinme adeti, lead’ın satışa dönme oranı & süresi, lead edinme maliyeti, retantion, churn
  • B2B offline süreçlerde ise marka aranma sayısı, tekrar gelen kullanıcı sayısı gibi metrikler üzerinden performansınızı değerlendirebilir, optimizasyon fırsatlarını çıkartabilirsiniz.

İlerleyen haftalarda bu konu üzerine bir workshop düzenleyebiliriz. Bildirimleri açık tutun 🙂

#2- Google Analytics Entegrasyonu

Yaklaşık 17 adımdan oluşan zaman içerisinde detaylandıracağımız bir başlık. Şimdilik yeri hazır dursun, biz bu yazısı hazırlama sebebimiz olan teknik adımlara yoğunlaşalım.

#3- Datanın Toplanması

Google Analytics entegrasonu ile birlikte oturum, sayfa gezinme süresi vb… içerikleri otomatik olarak elde ediyor olacağız. Bu başlık altında Google Analytics’te var olmayan dışarıdan ekleyebileceğimiz & düzenleyebileceğimiz metriklere odaklanalım.

3.1 Google Tag Manager üzerinden verinin elde edilmesi

Uygulamalı örnekleri mümkün olduğunca Google Tag Manager üzerinden gerçekleştireceğiz. (Kaynak: Neden Google Tag Manager’ı önceliklendirmelisiniz)

Başlamadan önce veri elde etmek nedir açıklayalım. Sitenizde veya uygulamanızın yazılım kısmında yer alan bazı değişkenler ve bu değişkenlere bağlı değerler bulunmaktadır. Örneğin bir siteye üye girişi yaptığınız zaman sistem database’ı sorgular ve sizin bilgilerinizi sayfaya yansıtır. Google Tag Manager her ne kadar sizin database’inize bağlanma yeteneğine sahip olmasa da site üzerindeki javascript elementlerini okuyabilme yeteneğine sahiptir. Okuyabildiği element’lerden bazıları;

3.1.1. Google Tag Manager değişken nedir?


3.1.2. Google Tag Manager üzerinden scroll bilgisinin elde edilmesi

3.1.3. Google Tag Manager üzerinden tıklama bilgisinin ölçümlenmesi

3.2 Event Tracking

Google Analytics’e push etmek istediğimiz tüm veriler olarak düşünebilirsiniz. Sayfanın scroll edilip edilmediğinden, kullanıcının adblocker kullanıp kullanmadığına kadar aldığımız tüm sinyalleri event olarak Analytics’e gönderebiliriz. En sık gönderdiğimiz event dataları;

  • E-ticaret aksiyonları: Listeleme sayfalarındaki ürün bilgileri, ürün detay görüntüleme, sepete ekleme, ödeme adımlarının takibi vb…
  • Site içi fonksiyonların ölçümlenmesi: Banner alanları, pop-up, filtrelerin kullanılması
  • Kullanıcı davranışlarının ölçümlenmesi: Scroll tracking vb…

Ölçümlemek istediğimiz event datalarını Google Analytics’e iki türlü push edebiliriz. (Bazı evrensel terimleri daha anlaşılır olması için İngilizce kullanmayı tercih edeceğim)

3.2.1. Doğrudan event tracking kodunu tetikleterek. Web özelinde örnek verecek olursak aşağıdaki kodun eklenmesi yeterli olacaktır. (Kaynak döküman: Google Event Measurement)

ga(‘send’, ‘event’, [eventCategory], [eventAction], [eventLabel], [eventValue]);

Kod özelinde 4 temel değer olduğunu görüyoruz.

eventCategory: Push ettiğimiz datanın kategorisi
eventAction: Aksiyon türü
eventLabel: Label etiketi
eventValue: Değeri

Türkçe’ye çevirmiş gibi oldu değil mi 😂 Google Analytics ekranı üzerinden detaylandıralım.

BoostRoas.com’da  kayıt formu ile birlikte topladığımız verileri (eventler) gösteriyor. İlk sorudan email aşamasına geçerken kullanıcıları nerede kaybettiğimizi görebiliyoruz. Bu örnek üzerinde kullanıcıların %5’ini kaybetmişiz ki kaybın %3’ü email sorusunda gerçekleşmiş.

Peki yapılandırma nasıl olmuş?

eventCategory: Yev9JB – Form id’si – Tek bir form kullanacaksanız doğrudan form ismini de yazabilirsiniz. “İletisim Formu” gibi
eventAction: formSubmit
eventLabel: Form sorusunun başlığı
eventValue: Form doldurma adımlarının bir değeri olmadığı için 0 olarak işaretledik. (Ekran görüntüsündeki Event Value ve Avg. Value değerleri)

Gördüğünüz gibi buradaki yapılanma tamamen size kalmış. Önemli olan hep aynı yapı çerçevesinde devam ettiriyor olmanız. eventAction’a formSubmit dediyseniz diğer tüm form doldurma aksiyonlarında da formSubmit olarak gönderin ki eventAction ‘ı formSubmit olanlar diye bir rapor çekmek istediğiniz zaman tüm form verilerine ulaşabilme şansınız olsun.

3.2.2. Bir diğer method da aynı kodun Google Tag Manager üzerinden tetiklenmesi.

3.1.1’de Google Tag manager üzerinden değişken değerlerini nasıl çekebileceğimizi görmüştük. Şimdi bu değerleri Google Tag Manager üzerinde kullanalım.

3.2.2.1. Google Tag Manager trigger nedir?

Ölçümlediğimiz değerleri ve tetiklenme kuralını hazırladık. Event değerini Analytics’e nasıl gönderebileceğimize bakalım.

3.2.2.3. Google Tag Manager etiket nedir?

3.2.2.3. Google Tag Manager etiket kullanarak eventlerin tetiklenmesi

Önemli not: Buraya dikkat! Event tag’ını oluştururken bizden “Non-Interaction Hit” değerini girmemizi istedi. Bu değer Analytics’e bu bilginin action olarak gönderilip gönderilmeyeceğini tanımlıyor. Neden önemli; bounce rate’in (hemen çıkma oranının) tanımı gereği bir kullanıcı sayfaya geldikten sonra 2. aksiyonu almazsa bounce (hemen çıkmış) sayılır. Eğer bir tanımladığımız event’i action olarak gönderirsek bu kullanıcı farklı sayfaya gitmese bile ikinci aksiyonu aldı olarak yorumlanır. Örneğin A sayfasına geldim, sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “beni ara” kısmına bilgilerimi bıraktım ve ikinci bir sayfaya geçiş yapmadan sayfayı terk ettim. Eğer non-interaction değerini true yaparsam (interaction etmedi) kullanıcı hemen çıkmış sayılacak, false yaparsam (interaction etmedi değil (tersten çalışıyor)) hemen çıkmamış sayılacak. Hedefim gelen kullanıcının ikinci aksiyonunu da aksiyon olarak ölçümlemekse false yapmalıyım.

Bounce rate’i etkilemesi için: Non-interaction false (Örneğin form doldurdu, bu benim için önemli bir aksiyondur.)
Bounce rate’i etkilememesi için: Non-interaction true (A ürünündeki yorumları okudu, bu benim için önemli bir metriktir, aksiyon değildir)

#4- Toplanan Verilerin Kontrol Edilmesi

Analytics’e push ettiğimiz verileri anlık olarak real-time raporlarda görüntüleyebiliriz. (Minik bir tiyo: Yönettiğiniz sitenin trafiği çok yüksek ise ip’nize özel bir görünüm oluşturarak sadece sizin metriklerinizin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.)

4.1. Real-time rapor ekranı üzerinden verilerin kontrol edilmesi

#5 – Dönüşümlerin Belirlenmesi

Hedef aksiyonları Google Analytics’e işledikten sonra son bir adım daha kaldı. Bu verileri dönüşüm (conversion) yani bir başka deyişle performans sonucu olarak Google Analytics’e tanımlamak. Bu sayede trafik kaynakları, açılış sayfaları ve hatta lokasyon gibi kullanıcı bilgilerinin dönüşüme olan etkisini ölçümleyebilirsin.

#5.1. Dönüşüm olarak tanımlayabileceğimiz metrikler (Detaylandırmak için başlığı şimdiden oluşturmuş olalım)

#5.2. Event metriklerinin dönüşüm olarak tanımlanması

Buraya kadar okuduysanız sık sık görüşeceğiz demektir 🙂

Bir konu daha anlatmamı isteseydin hangisi olurdu? Yorumlarını bekliyoruz 💪

Sahin Secil

Backed by 10 years of agency experience, Sahin Secil helps companies make more money through digital marketing by turning data into insight and knowledge.