BoostAcademy
Google Analytics Kurulumu

Google Analytics Hesap Kurulumu

BoostAcademy çatısı altında hesaplarınızı büyütmek için kullandığınız araçlar ile ilgili rehber niteliğindeki içeriklerimize bir yenisini daha ekliyoruz.

Google Analytics hakkında hiç bilgi sahibi değilseniz veya hesap yapınızı bir zaman oluşturmuş sonrasında kontrol etmemişlerden biriyseniz bu yazı tam size göre.

Gelin birlikte tozlu kitabın kapağını açalım, ha bu arada, bu ve benzeri tarz içeriklerimizden haberdar olmak istiyorsanız, BoostAcademy‘e üye olun ve arkanıza yaslanın.

Ya da Slack kanalımızdan dürtebilirsiniz. 🤞

Google Analytics Entegrasyonu

Google Analytics Nedir?

Biliyorum, bu sorunun cevabı için belki ayrı bir içerik yazmak gerekiyor ama yazının başında da dediğim gibi hiç bilmeyenler için de fayda sağlayıcı bir içerik olması açısından kısaca tanımlayalım.

Google Analytics ile;

 • Başlangıç aşamasında sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısına,
 • Hangi içeriğinizin daha çok ziyaretçi aldığına,
 • Google reklamları, organik trafik, sosyal medya vb. kanallardan gelen kullanıcılara ulaşabilir,
 • Yeniden hedefleme kitlenizi oluşturabilir ve dönüşüm almak istediğiniz hedeflerinizi belirleyebilirsiniz.
 • Bir sonraki seviyede ise kohort analizinden, attribution verilerini anlamlandırmaya ve shopping funnel gibi gelişmiş analizlere kadar geniş imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Özetle geniş pencerede ziyaretçilerin dijital ayak izlerini takip edebilirsiniz. 🐾

1- Google Analytics Kurulumu

Öncelikle Analytics, Google’ın ücretsiz bir aracıdır. Hesabı oluşturabilmek için de bir Google’a kayıtlı mail adresiniz olması gerekmektedir. Kurumsal email adresinizi de Google kayıt ettirip kullanabilirsiniz.

G Suite ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 • Google hesabınız ile giriş yaptıktan sonra https://analytics.google.com domain’ine gidip bir Analytics hesabı oluşturuyorsunuz.
 • Hesabı oluşturduktan sonra sayfa sizi doğrudan website izleme kodunu alacağınız yere yönlendirecektir.
From Slite.com
 • Buradan elde ettiğiniz kodu siteniz için eklemeniz gerekiyor.

2. Kodların Eklenmesi

Google Analytics izleme kodunu siteye;

1- Siteniz WordPress ise eklenti kullanarak,

2- Doğrudan sitenizin head etiketleri arasına yerleştirerek,

3- Google Tag Manager aracılığı ile ekleyebilirsiniz.

Google Analytics ve GTM Kullanımı içeriğimizde Tag Manager’a oldukça geniş yer verdiğimiz için bu yazımızda Analytics izleme kodunun GTM ile entegre edilmesini detaylandıracağız.

3- Tag Manager ve Analytics Entegrasyonu

3.1. Kodların Kontrol Edilmesi

Kod ekleme işlemini gerçekleştirdikten sonra sağlıklı veri akışı alıyor muyuz? Oluşturduğumuz bu yapı doğru çalışıyor mu? Kodlar her sayfa’da tetikleniyor mu? vb. Soruların cevaplarını almak için bir Tag Assistant Chrome Eklentisi kullanabilirsiniz.

3.1.2. Tag Assistant Yardımı ile Kodların Kontrolü

Kodları ekledikten sonra Chrome arama çubuğundan Tag Assistant eklentisine tıklayarak açılan pencerede Enable’a tıklayıp, eklentiyi etkinleştirmeniz gerekiyor.

Tag Assistant, Google Analytics Kodları
Google Tag Assistant

Eklentiyi aktif ettikten sonra sayfayı yenileyerek sayfada hangi kodların tetiklendiğini inceliyoruz.

Karşınıza açılan pencere bu şekilde olacak 👇

Google Tag Assistant

Burada eğer bir hata ile karşılaşıyorsanız kodlarınızı tekrar kontrol etmelisiniz. !!

Neil Patel’in yazmış olduğu 29 Genel Google Analytics Veri Hataları içeriğini inceleyerek karşılaştığınız benzer hataların sorunlarına çözüm bulabilirsiniz.

Not: Record butonuna bastığınız taktirde sayfalar arasında gezinirken tetiklenen tüm kodlar kaydedilir ve daha detaylı bir raporda görme imkanı sağlar.

4- Görünümlerin Oluşturulması

Buraya kadar ki kısım oldukça önemliydi. Çünkü doğru tetiklenmeyen ve sağlıklı veri sağlamayan bir temel ile başlasaydık, kodların eklenmesi pek de bir işe yaramayacaktı.

Görünüm kavramından kısaca bahsedelim. Bir hesabı takip etmenizin çok çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunlar bazı durumlarda kafa karıştırıcı olabilir. Bu durumu göz önünde bulunduran Google mühendisleri demişler ki “Bakın Görünümler diye bir yapı var bunu kullanın.”

Görümümler belirli filtreler kullanarak sadece bu filtrelerin kapsadığı verileri içerisinde barındıran bir yapıdır.

Google Analytics Görünümleri
Google Analytics Görünümleri

En sık kullandığımız görünümler,

 • Filtersiz / Ham Görünüm: İçerisinde ham verinin bulunduğu, özelinde hiç filtrenin bulunmadığı bir görünümdür.
  Oluşturulması oldukça önemlidir ve tüm görünümlerden önce oluşturulması gerekir. Diğer görünümlerde uyguladığınız herhangi bir filtreden dolayı veri akışını yanlışlıkla durduğunuz zaman camı kırmak için kullanabilirsiniz.
 • Tüm Websitesi Verileri: Veri akışını en temiz hali ile incelemek için kullanılan içerisinde belirli filtreler bulunan ana görünümdür.
 • Masaüstü Görünümü: Sitenize masaüstü kullanarak gelen kullanıcıların verilerinin bulunduğu görünüm.
 • Mobil Görünüm: Sitenize mobilden gelen kullanıcıların verilerinin bulunduğu görünüm.
 • Test View: Uyguladığınız bir filtrenin doğru çalışıp çalışmadığını gerçek zamanlı test etmek için kullanılan görünüm.
  Uyguladığınız filtreyi bu görünüm altında test etmek oldukça yararlı olacak, olası veri akışınızı kesecek bir filtre uyguladıysanız bu görünüm altında düzeltip son halini diğer görünümlere aktararak test edebiliriniz.  
 • Ofis Görünümü: Şirket içerisinden sitenize yapmış ziyaretlerin bulunduğu görünüm.*
  Oluşturulmadığı taktirde IT ekibinizin uyguladığı test satış verileri veya ofisten yapılan ve alışverişle sonuçlanmayan tüm ziyaretler metrikleri bozabilir.

Görünüm oluştururken, Görünüm Ayarları altında bulunan Bot Filtreleme kısmını onaylamayı unutmayın ✌️

Bunların dışında oluşturacağınız görünümler: (Sitenizin bir blogu varsa) Blog Görünümü, Organik Görünüm, Test Görünümü, Sosyal Medya Görünümü, (Reklamlarınız varsa) Paid (Ücretli) Görünüm, vb.

İyi de nereden oluşturacağız? 👇

#1- Analytics açılış sayfasında bulunan Admin kısmına tıklayın.

#2- Görünüm sütununda bulunan Yeni Görünüm Oluştur butonuna tıklayın.

#3- Açılan sayfada raporlama görünümünüzün adını yazıp zaman dilimini seçtiğiniz. Hepsi bu 🎉

GA Görünüm Oluşturma
GA Görünüm Oluşturma

4.1. Filtrelerin Oluşturulması

Başarılı bir şekilde görünümü oluşturduysanız şimdi sırada bu görünümler altında kullanacağımız filtreleri uygulamamız gerekmektedir.

Neden filtre uyguluyoruz? – Çünkü filtre uygulamadan oluşturduğumuz görünüme veriler doğrudan akacaktır. Böylece oluşturduğunuz yeni görünüm istediğimiz verileri doğrudan bize sunmayacaktır.

Filtre oluşturmak için önce Admin‘e sonra Görünüm altında bulunan Filtreler butonuna tıklayın.

Yaygın Kullanılan Bazı Filtre Örnekleri

 • Harici Tutacağınız IP Adreslerin Filtresi: Örneğin Ana görünüm için kendi IP’inizi hariç tutabilirsiniz.
 • Dahil Edeceğiniz IP Adreslerin Filtresi: Ofis Görünüm’de kendinizin ve sitenizi ziyaret eden arkadaşalarınızın Statik IP adreslerini dahil edebilirsiniz.
 • Küçük Harfli Arama Terimi: Tüm görünümler için kullanabileceğiniz bu filtrede ziyaretçileriniz farklı harf varyasyonları ile arama yapabilir.

  Örneğin e-kitap ve E-kitap olarak arama sorgusu ile sitenizi kullanıcılar ziyaret edebilir. Bunları farklı arama sorgularıymış gibi incelemektense hepsini küçük harf olacak şekilde uyarlarsanız daha sağlıklı veriler analiz etmiş olursunuz.
 • Küçük Harfli Kampanya Terimi: Kampanyalarını küçük harfli olacak şekilde filtreleyebilirsiniz.
 • Cihaz Kategorisinin Dahil Edilmesi: Bu filtreyi ise yukarıda bahsettiğimiz Mobil ve Masaüstü görünümleri için kullanabilirsiniz.

  Örneğin mobil görünüm için yapmanız gereken mobil cihaz kategorisini dahil etmek.👇
Google Analytics Filtre Oluşturma
Google Analytics Filtreleri

Bu filtrelerin dışında sizin hayal gücünüze kalmış birçok filtre üretebilirsiniz. Göz atmak isterseniz, Bounteous’un “Her Site İçin Google Analytics Filtreleri” içeriği oldukça detaylı bir şekilde konuyu işlemiş.

5- Google Sinyallerinin Etkinleştirilmesi

Google Signals ile yeniden pazarlama ve raporlama da kullanıcının hangi yolları kullanarak dönüşüm’ü tanımladığını izleyebilir aynı zamanda reklamlarınızı da daha fazla kişiselleştirebilirmenize yardımcı olur.

Google Signals Hangi Raporları Sağlamaktadır?

From Slite.com

Device Overlap

Kullanıcıların siteyle etkileşimde bulunmak ve dönüştürmek için kullandıkları aygıtların overlap’ını daha iyi anlayabilirsiniz.

From Slite.com

Device Paths

Kullanıcıların reklamınıza hangi aygıttan tıkladığını ve dönüşümünü nereden tamamladığını öğrenebilirsiniz.

“Bu bilgiler yalnızca User-ID özelliğinin etkinleştirildiği mülkler için geçerlidir.” Google

Limitler

– Raporlara segment uygulayamazsınız.

– Raporlama için 250k data gereklidir.

Desteklenmeyenler: Google Data Studio, Big Query, i Custom Report/Tables, User-ID Views

6- Gereksiz Verilerin Temizlenmesi

Yukarıda görünümlerin altında filtre konusuna değinmiştik. Benzer bir konu olan gereksiz / kalitesiz / yanılgıya düşürücü verilerin temizlenmesinde, görünüm özelinden ziyade Analytics hesabının bütünü ile ilgili olan bir konudur.

Analytics aracılığı ile raporlama yapmak oldukça kolay. Fakat raporun doğru verileri göstermesi, üzerine kafa yorulması gereken bir konu. Bu sebeple görünüm altında bulunan filtre kısmını oldukça etkin kullanmamız gerekiyor.

Verileri temizlemek için kullanacağımız bazı filtreler;

 • Bot ve Spamların Temizlenmesi: Organik raporunu incelediğiniz zaman daha önce karşılaşmadığınız tarzdaki kaynaktan gelen trafikle karşılaşabilirsiniz. Bu kimi zaman 1, 2 oturum olarak karşınıza çıksa da kimi zaman herhangi bir satın alma işlemi gerçekleşmiş gibi yanıltıcı trafikleriniz olabilir.
  Bu trafiklerin temizlenmesiyle, 1 veya 2 oturum almış olduklarınız dahil, ileri de yaşanacak veri karmaşasının önüne geçilmiş olunur.
 • URL Sorgularının Kaldırılması: Diyelim ki URL özelindeki parametreleri export edeceksiniz. Kimse aşağıdaki gibi parametrelerle uğraşmak istemez. Bu filtreyi uygulayarak bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.
From Slite.com
 • Hostname Filtresinin Eklenmesi: Yalnızca sitenizi ziyaret eden kişilerin verilerini analiz etmek için bu filtreyi ekleyebilirsiniz.
 • IP Adreslerinin Hariç Tutulması: Butik bir işletmeniz varsa bu konu verilerinizi çok etkilemeyebilir fakat büyük bir firma iseniz herhangi bir günceleme için çalışanlarınız kendi sitenizi sıklıkla ziyaret ederse bu, verileri yorumlarken yanılgıya düşmenize neden olabilir.

Filtrelerin nasıl uygulanacağına ilişkin görsel ve adımlara buradan, URL parametreleri hakkında detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

7- Analytics Hatalarının Kontrol Edilmesi

Analytics açılış ekranında sağ üste bir zil bulunmaktadır. Bu zil, hesap özelinde ters giden, uyarı alınan veya hatalı bir durum varsa kırmızı yanarak bizi uyarıyor.

Google Analytics Hataları
Google Analytics Hataları

Fark etmek de güçlük çektiğimiz bazı hataları Analytics’in bildirmesi çok tatlı değil mi sizce de? 🤗

Hatta alınması gereken aksiyonları da söyleyerek tıkla ve gerekli sorunu çöz diye resmen bizden yanıt bekliyor. Bu zili kullanarak hesap veya görünüm özelindeki sorunları giderebilirsiniz.

Mesela;

From Slite.com

8- Maksimum “Hit” Limitinin Kontrol Edilmesi – Veri Limitleri

Her ne kadar Google’ın ücretsiz versiyonunu kullanıyor olsanız da bir yerde limit olması gerekiyordu, değil mi?

Google Analytics, ücretsiz versiyonu ile kullanıcılarına aylık 10 milyon İsabet limiti vermektedir.

Peki, nedir bu isabet limiti?

 • İsabet limiti site ve/veya uygulamanıza gelen her bir kullanıcının ürünün içerisinde bulunduğu süre zarfı boyunca her bir sayfa görüntüleme, ekran görüntüleme, event ve e-ticaret işlemi dahil Analytics’e ayrı bir isabet olarak gönderilmektedir.

İsabet limitinin ne olduğunu daha detaylı öğrenmek için Bounteous’un blog yazısını okuyabilir veya Google’ın resmi dökümanını inceleyebilirsiniz.

Bu limit aşıldığı taktirde bazı raporlara erişiminiz sınırlandırır ve Analytics size doğru raporlama yapma garantisi vermez.

Bu sebeple eğer bu limiti aşıyorsanız Analytics 360’a geçmenizi tavsiye ederim.

Google Analytics 360

9- Duplike Sayfa Görüntülemeleri – Düşük Bounce Rate

Hesap yapılarında sıklıkla karşılaşılan bir diğer konu da Duplicate Pageview şeklinde adlandırılan sayfa görüntülemeleri ile ilgili olan bir konudur.

Hesap yapınızın doğru çalıştığını düşünüyor ve hatta o kadar da eminsiniz ki kontrole dahi gerek yok diyorsunuz… Fakat ben yine de bir kontrol edin derim. Çünkü hesaba erişimi olan bir başka ekip arkadaşınız sizden habersiz bir başka kanaldan kodları tekrar eklemiş olabilir. 🙃

İşte bu gibi durumlarda gözbebeğimiz olan veriler iki kere tekrarlanacaktır. Aldığınız trafik iki katına artacak, nasıl böyle oldu diye düşünmeye başlayacaksınız.

Ya çok iyi bir geliştirme yaptığınız sıralamanız yükseldi trafiğiniz arttı ya da reklam maliyetlerinizi bir kontrol edin derim 😀

Bir de bu sorun ile birlikte Düşük Hemen Çıkma Oranı dediğimiz bir durum da meydana gelmektedir. Yanıltıcı bir raporlama yapmanıza sebeb olan bu durum için tetiklenen olayları kontrol etmeniz gerekmektedir. Hazır yeri gelmişken hemen çıkma oranı neymiş bir bakalım.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate), sitenize gelen bir ziyaretçinin, açılış sayfası haricinde başka bir sayfayı ziyaret etmeden siteden ayrılma yüzdesini gösteren bir metriktir. Bu metrik, web siteleri için oldukça önemlidir; çünkü hem sitenizin bazı sayfalarındaki fark etmediğiniz problemleri gösterir, hem de ziyaretçilerin davranışları hakkında önemli ipuçları sunar.*

From Slite.com

Peki Duplicate Pageview sorunum var mı nasıl kontrol edeceğim?

– Çok basit, yukarıda bahsettiğim bir eklenti vardı adı Tag Assistant olan, hatırladınız mı? İşte o eklenti aracılığı ile sayfanızda kaç adet tetiklenme işlemi gerçekleştiğini görebilirsiniz.

Eğer tetiklenen kodlar arasında birden fazla aynı kod tetikleniyorsa uygun olanı kaldırarak verilerinizi daha sağlıklı bir hale getirmiş olursunuz.

10- Kanal Gruplaması

Analytics’te iki farklı gruplama yöntemimiz bulunmaktadır. Aslında bu işlem biraz görünüm ve filtreleme işlemine benziyor. Amacımız, isteğe bağlı olarak, bir kaynaktan gelen kullanıcıları bir rapor altından toplamak.

Default Channel Grouping olarak adlandırılan ve Analytics hesabının açılışından itibaren varsayılan olarak gelen bir grup bulunmaktadır.

Google Analytics Kanal Gruplama
Google Analytics Kanal Gruplama

Yukarıda bulunan bu grup tamamen sistem tarafından oluşturulmuş olup yaptığınız bir değişiklik sonrasında gelecek raporlarınızı etkileyecek bir yapıdadır ve geçmiş verilerinize de uygulamanıza imkan tanımaz.

Biz istiyoruz ki yaptığımız gruplama işlemi geçmiş verilerimizi de etkilesin ve onlarında aynı yapı altında kategorize etsin. Bu durumda da karşımıza işte Custom Channel Grouping (Özel Kanal Gruplaması) özelliği çıkıyor.

Burada oluşturacağız herhangi bir gruplandırma işlemi geçmiş verilerinize de yansıyacaktır. İhtiyaç dahilinde işinize yarayacağından oldukça eminim.

11- Veri Tutma

Veri tutma (Data Retention) konusu GDPR ile birlikte oldukça önem kazanan bir diğer konu olmuştur.

Google Analytics tarafından depolanan kullanıcı ve etkinlik düzeyinde verilerin Analytics’in sunucularından otomatik olarak silinmesi için gereken süreyi ayarlamanıza olanak tanımaktadır.

Veri Tutma
Veri Tutma

Bu 5 seçenekten sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

 • Tutma dönemini her değiştirdiğinizde sonraki 24 saat sonrasında aktif olacaktır.
 • Tutma süresini artırmak veya Otomatik olarak sona ermesin şeklinde değiştirmek önceden toplamış olduğunuz verileri etkilemez. Örneğin, 14 ay geçerliyken toplanan veriler, tutma süresini 26 ay olarak değiştirseniz bile toplandıklarından 14 ay sonra silinir.

Konu ile ilgili Google’ın resmi dökümanına buradan ulaşabilirsiniz.

12- Site içi Arama Modülü Entegrasyonu

Eğer sitenizde bir arama çubuğu bulunduruyorsanız kullanıcıların sitenize gelip hangi aramayı yaptıkları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Analytics Site Arama Raporu bu işi yaparken size yardımcı olacak rapordur. İçerisinde kullanıcıların nerede arama yapmaya başladığından hangi sonuçlara yönlendiklerini görebilirsiniz.

Site içi arama modülünü aktifleştirmek için Admin’e tıkladıktan sonra Görünüm Ayarları’na gidiniz.

Google Analytics Siteiçi Arama Modülü
Site içi Arama Modülü

Entegrasyonu 4. Farklı yoldan yapabilirsiniz;

1- Query (Sorgu) Parametresi Kullanarak

2- Filtre Kullanarak 

3- Arama Fonksiyonunu Değiştirerek

4- Google Tag Manager Kullanarak

Burada 1. Yöntemi kullanarak nasıl entegre edebilirsiniz, ondan bahsedeceğim;

1- Öncelikle query parametresi için URL kontrol edilmelidir.

Örneğin; example.com/search?q=contact Soru işaretinden sonraki eşittir işaretine kadar olanki kısım query parametresidir.

2- Analytics admin paneline girerek View altından Site Search Tracking’i aktif etmemiz gerekiyor.

From Slite.com

3- Bu adımdan sonra uygulamanız gereken butonun alt tarafında bulunan kutucuğun işaretlenip işaretlenmemesine karar vermektir. Bunu yapmamızın amacı, her arama teriminin ayrı ayrı satırlarda incelenip incelenememesi açısından konumlandırmaktır.

From Slite.com

13- Remarketing Kitlelerinin Oluşturulması

13.1. Remarketing kitlesi nedir?

Kısaca bir tanım yapacak olursam, daha önce sitenize gelmiş ve sizinle bir etkileşimde/iletişimde bulunmuş kullanıcıların sizin kitlelerinize dahil edilerek ilerleyen süreçlerde dönüşümü (satın alma – sitede vakit geçirme vs.) artırmak adına, yeniden hedefleme yapılacak kitleye denir.

13.2. Çalışma prensibi nasıldır?

Remarketing, cookie bazlı bir çalışma yapısı kullanır. Sitenizi ziyaret eden kişilerin bilgisayarlarına basit bir Javascript kodundan oluşmuş bir cookie yerleştirir ve sitenizden çıktıktan sonra onları takip edebilir. Böylece, diğer gezdikleri sitelerde aynı kişilere reklamınız tekrar gösterilir ve genellikle sitenize geri dönerek satın almayı (dönüşüm) gerçekleştirmeleri hedeflenir.

13.3. Sağlıklı Remarketing Kitleleri Oluşturmak

Oluşturacağız Remarketing Kitlelerinin anlamlı veriler sunması açısından birkaç noktaya dikkat çekmek gerekiyor.

#1- Anlaşılabilir, açık hedefler belirleyin

Genel bir remarketing hedefi belirlemektense işiniz ve markanızla alakalı spesifik olarak tanımlanmış kitleler tercih edebilirsiniz. Böylece dönüşüm oranınızın da artmasını sağlayabilirsiniz.

#2- Test / Re-test

Yaptığınız hedeflemeler sonucunda ilk verilerinizi aldıktan sonra tekrar tekrar test edilebilir.

Örneğin; PPC sonuçları periyoduk olarak incelenebilir, CTA içerikleri zaman içerisinde yeniden değişebilir.

#3- Segmentasyon

Çok önemli bir diğer konu da kitlelerinizin doğru segmente edilmesidir. Çünkü oluşturduğunuz remarketing kitleleri içerisinde yapılan spesifik segmentasyon (bölümlendirme / parçalara ayırma) işlemi daha verimli sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

Örneğin; Sepet sayfanıza gelmiş kullanıcı ile sepet sayfanızda birkaç aksiyon alan kullanıcıyı aynı kitle altında bulundurmaktan ziyade, sepet sayfasında aksiyon almış kullanıcı satın alma işlemine daha yakın olduğu için farklı bir segment altında konumlandırılabilir.

#4- Spesifik Mesajlar Oluşturmak

Segmente ettiğiniz kullanıcılara ilişkin, onları özel hissettirecek ve daha da satın alma/aksiyon alma’ya (call-to-action) itecek mesajlar ve içerikler ile karşılarına çıkılabilir.

#5- Reklamlarınızı Sınırlayın

Son olarak kitlenizin değerli vaktini almamak ve size karşı bakış açısını olumsuz etkilememek adına, remarketing çalışmalarınızın nasıl ve ne zaman gösterileceğine dair limitler belirleyebilirsiniz.

14- Hedeflerin Belirlenmesi

Kitlelerimizi de belirledikten sonra şimdi işiniz ile alakalı kullanıcılardan yapmasını beklediğimiz şeylerin tanımlanması kısmına geldik.

İşiniz ile alakalı hedefleri belirleyerek Analytics raporlarından bu verileri analiz edebilir, gerekli optimizasyonları sağlayabilirsiniz.

İşlem sırası önce Admin -> Görünüm Ayarları -> Hedefler -> Yeni Hedef şeklindedir.

#1- İlk aşamada hazır şablonlar şeklinde bulunan hedef yapılarını seçebilir veya en altta bulunan özel / custom seçeneği ile devam edebilirsiniz.

Google Analytics Hedef Oluşturma
Google Analytics Hedef Oluşturma

#2- Şimdi hedefinize ilişkin nereden veri toplayacağınızı gireceksiniz.

From Slite.com

#3- Son aşamada ise hedefinize ilişkin detayları girip kaydediyorsunuz, hepsi bu.

From Slite.com

Bu aşamada hedeflerinizin doğru çalışıp çalışmadığını en alt kısımdaki bu bölümden deneyebilirsiniz.

Tanımlanabilecek örnek hedefler;

Öncelikle hedef belirleme de esas tamamen belirli kalıplardan uzak ve asıl sizin için önemli olan, iş hedefleriniz ile uyuşan, hedefler tanımlamaktır.

E-ticaret özelinde;

 • Sepete ürün ekleme,
 • Üyelik oluşturma,
 • Alışverişi tamamlama,
 • (Varsa) İndirim sayfanızı ziyaret edenler,
 • Ödeme adımı aşamaları (Kişi bilgileri – Adres bilgileri – Ödeme yöntemi) vb.

Blog özelinde;

 • İletişim formu dolduran kullanıcılar,
 • (Varsa) Pop-up’ınıza tıklayanlar,
 • E-bülteninize kayıt olanlar
 • 3’den fazla sayfa ziyaret etmiş olanlar vb.

15- Dönüşümlerin Tanımlanması – Dönüşüm İzleme

Remarketing kitleleri tamam, hedefler tamam, hesap yapısı neredeyse tamam. Son olarak bir de dönüşümlere göz atalım.

Dönüşümler için Google diyor ki: Dönüşüm izleme, bir müşteri reklamlarınızla etkileşim kurduktan sonra neler olduğunu gösteren ücretsiz bir araçtır. Bu araç sayesinde, müşterinin ürün satın alma, bülteninize kaydolma, işletmenizi telefonla arama veya uygulamanızı indirme işlemlerini gerçekleştirip gerçekleştirmediğini görebilirsiniz.

Analytics Dönüşümler
Analytics Dönüşümler

Özellikle bir e-ticaret siteniz varsa en can alıcı nokta diyebilirim. Kısaca şirket hedeflerinizin ne ölçüde gittiğini kontrol edeceğiniz bir yer.


Oldukça uzun bir içerik oldu ama amacımız tam bir rehber niteliğinde olması. Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu diyerek 15 önemli maddeyi detaylandırdık.

Yeni güncellemelerle listeyi geliştirmeye devam edeceğim. Güncellemeleri kaçırmamak için BoostAcademy’e kayıt olmayı unutmayın.

SEO alanında Roman Adamita’nın yazdığı Kritik SEO Hataları & Pratik Çözümleri ve Google Ads alanında Orkun Dönmez’in kaleme aldığı Google Ads Hesap Analizi içeriklerine göz atmanızı tavsiye ederim.


Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.