BoostAcademy

Google Data Studio & Yeni Nesil Raporlama Ekranları

Bir önceki yazımızda Google Analytics ve Google Tag Manager‘ı kullanarak hedeflerimizi nasıl ölçebileceğimizi detaylandırmıştık. Bu içeriğimizde de sorularınıza cevap alabileceğiniz raporlama ekranlarını oluşturmayı göreceğiz.

İtiraf etmeliyim ki Google, Data Studio’yu ilk duyurduğu zaman ilkel bir çözümdü. Elimizin altında formüller & makrolar kullanarak veriyi işleyebileceğimiz excel (Google sheets) varken ve marketing datasını SuperMetrics ile excel’e çekebiliyorken ekstra bir araç kullanmak tercih edilecek bir çözüm değildi. Ama zaman içerisinde Google öyle geliştirmeler yaptı ki (pivot tables, data blending, embed a report) Excel’in papucu dama atılmaya başlandı.

Data Studio’yu aktif kullanıyorsanız seni de BoostAcademy‘e alalım 💪

Uygulama kısmında raporlama ekranlarını geçen hafta paylaştığımız Google Analytics içeriği üzerinden örneklendireceğiz. Peki bir ekran tasarlasanız hangi metriklere erişmek isterdiniz;

  • Kaç kişi okudu?
  • Kaç kişi tamamını okudu?
  • Okuyan kullanıcılar nereden geldi?
  • Okuduktan sonra tekrar geldiler mi?
  • Video’lar izlendi mi?
  • En çok hangi videolar izlendi?
  • Sosyal medyada etkileşim aldı mı?

Haydi başlayalım;

Google Data Studio Nasıl Çalışıyor?

Data Studio raporlama ve data kaynağı olmak üzere iki temel modülden oluşuyor.

  • Data kaynağında verileri çekeceğimiz 150’den fazla bağlantı noktası var ki geliştirme devam ediyorlar. Bu kaynaklar arasında en çok kullandığımız Google ürünlerine (Google Ads, Google Analytics ve Big Query) kolayca entegre olabilirken Facebook için alternatif çözümleri kullanmamız gerekiyor.
  • Raporlama kısmında da ihtiyaç duyabileceğimiz tablo, grafik, yazı alanları vb… tüm modüller bulunuyor.

Basitçe veri akışını sağladıktan sonra görselleştirmeye başlıyoruz. Hepsi bu 🙂

Veri akışı – Data kaynağını bağlayalım

Kaç kişi geldi, ne kadarı okumadan çıktı, kaç sn kaldılar vb… dataları alabilmek için veri kaynağı olarak Google Analytics’i, sosyal medya etkileşimlerini örneklendirmek için de Youtube’u’ kullanıyor olacağız.

Verilerin Görselleştirilmesi

Gelin alet çantamızda neler var inceleyelim.

Veriyi doğru analiz etmek ne kadar önemliyse veriyi anlamlı kılacak okunaklı raporlama ekranları oluşturmak da o kadar önemli. Tasarım kısmında iyi değilseniz  report gallery‘ de yer alan template’lere göz atmanızı tavsiye ederim. (Community altında da güzel dashboard’lar paylaşılabiliyor)

İçlerinden ilk başladığım zaman seçtiğim siyah Google ads template’i ile ilk rapor ekranımızı oluşturalım.

 

Raporlama ekranlarının oluşturulması

Hepsi bu, veriye bağlan, modüller üzerinden görselleştir ve bir bakışta soruların cevabını alana kadar bol bol pratik yap. 🏄

Video’da üzerine çalıştığımız tabloyu da incelemek istersen aşağıdaki tablo üzerinden erişebilirsin.

İlk raporlama ekranlarını oluşturmayı başardık. Henüz blended data, calculated metrics konularına girmek için çok erken. Zamanla çok daha karşılık raporlama ekranları tasarlıyor olacağız.

Sizlerden gelecek raporlama ekran örneklerini ve bir sonraki konu başlığı ile ilgili önerilerini Twitter yorum bölümüne bekliyoruz :)👇

Sahin Secil

Backed by 10 years of agency experience, Sahin Secil helps companies make more money through digital marketing by turning data into insight and knowledge.