BoostAcademy

Kalite Puanı Optimizasyonu

Kalite Puanı, Google Ads reklamlarınızda başarıyı yakalamak için dikkat etmeniz gereken en önemli metriklerden biridir. Google Ads reklamları kalite puanı ve tıklama başı maliyet teklifine göre sıralanır. Daha düşük maliyetle daha iyi reklam konumu elde edebilmek için hesabın kampanya, reklam grubu, reklam düzeyinde kalitesi değerlendirilerek optimize edilmesi gerekir.

Google Ads, anahtar kelimelerinizin her biri için çeşitli faktörleri gözönünde bulundurarak bir kalite puanı hesaplar. Bu faktörler arasında kullanıcıların arama yaptığı kelimelerle alaka düzeyi, kullanıcıların reklamınızı alakalı bularak tıklayıp tıklamaması, açılış sayfanızın kalitesi ve başka birçok faktör bulunur.Google Ads bu bilgileri temel alarak her kelimeye bir ile on arasında bir kalite puanı atar. Reklamlarınızın başarılı olması için iyi bir kalite puanına sahip olmak önemlidir. Bununla birlikte kalite puanı reklamınızın konumu ve bir tıklama karşılığında ödeyeceğiniz tutar belirlenirken de önemli rol oynar.

Kalite Puanı Nasıl Hesaplanır?

Temel olarak Beklenen Tıklanma Oranı, Reklam Alaka Düzeyi, Açılış Sayfası Deneyimine göre (anahtar kelimenizin her tetiklenişinde yeniden) hesaplanır. “Ortalamanın Altında”, “Ortalama”, “Ortalamanın Üstünde” olarak üç durum söz konusudur.

1. Beklenen Tıklama Oranı: Reklamınızın tıklanma olasılığının, anahtar kelimenizin reklam konumuna bağlı olarak geçmiş performansı da gözönünde bulundurularak değerlendirilmesidir.

2. Reklam Alaka Düzeyi: Reklamınızın tetiklenen anahtar kelime ile ne kadar alakalı olduğunun değerlendirilmesidir.

3. Açılış Sayfası Deneyimi: Açılış sayfanızın kullanıcı deneyimine göre (sayfa açılma hızı, kelime alaka düzeyi, şeffaflık vb) değerlendirilmesidir.

Kalite puanına bağlı olarak reklam sıralaması tıklama başı maliyetinizin kalite puanı ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Google Chief Economist, Hal Varian ‘ın hazırladığı video’da, kalite puanının reklam maliyetlerini ve reklam sıralamasını nasıl etkilediğini anlatmaktadır.

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kalite puanı, anahtar kelime metriği olarak kabul edilmektedir. Kalite puanının yükseltilmesi için hesap, reklam grubu, reklam metni gibi farklı düzeylerde değerlendirilip hesabın genelinde yorumlanması gerekir.

Anahtar Kelime Seviyesinde;

Anahtar kelimenizin kalite puanı 1–10 arasında değerlendirilir. Anahtar kelime seviyesinde, kalite puanı sütunundan tüm kelimelerin kalite puanını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimenin yanındaki konuşma balonuna tıklayarak detayları görebilirsiniz. Bknz: Kalite Puanınızı kontrol etme

Gösterimi arttırmak için;

4. Gösterim Payınızı Kontrol Edin: Gösterim payı, alabileceğiniz toplam gösterimin yüzde kaçında yer aldığınızı gösterir. Bütçeden dolayı gösterim kaybı varsa tanımlanan günlük bütçeleri, sıralamadan dolayı kaybınız varsa tekliflerinizi kontrol edebilirsiniz.

5. Tetiklenen Kelime Sayısını Arttırın: Anahtar kelime planlayıcısınıkullanarak yeni anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

6. Fırsatları İnceleyinFırsatlar sekmesini kullanarak, mevcut anahtar kelimelerinizle ilgili kelime önerilerini alabilirsiniz. İstemediğiniz kelimelerde gösterim almamak için kelimeleri hesabınıza eklerken doğru eşleme türlerinikullandığınızdan emin olun.

Yeterli gösterim almış kelimelerinizin olduğu kampanyalarınız için tıklama oranını performans göstergesi olarak inceleyebilirsiniz.

Genel olarak iyi kabul edilen kalite puanı 7 ve üstüdür. Anahtar kelime seviyesinde kalite skorunu arttırmak için;

7. Tetiklenen Kelimeleri İnceleyin: Seçtiğiniz eşleme türüne göre anahtar kelimelerinizin farklı varyasyonları tetiklenebilir. Bu sebepten sadece eklediğiniz kelimeleri değil tetiklenen kelimeleri de göz önünde bulundurmalısınız. Alaka düzeyi düşük kelimeleri negatif ekleyerek tetiklenen kelimeler arasında istediğiniz kelimeleri tam eşleme, alakasız olanları ise negatif kelime olarak ekleyerek kalite puanı arttırımını destekleyebilirsiniz.

8. Tıklama Oranlarını İnceleyin: Reklam pozisyonu tıklama oranını etkilemektedir. Reklamınızın sıralamasının düşük olması tıklama oranını düşüreceğinden kalite puanınıza olumsuz etki edecektir. Kalite puanı düşük kelimeleri silmeden önce ortalama konumu düşük olan kelimelerde tıklama başı maliyet teklifinizi arttırabilirsiniz.

9. Gösterimleri Arttırın: Kalite puanını incelemeden önce gösterim eşiğine ulaştığına emin olun. Sıralamadan veya bütçeden dolayı gösterim kayıplarını minimize etmeye çalışın.

Kalite Puanının Reklam Grubu Seviyesinde İncelenmesi

Google Ads reklam grubu seviyesinde kalite puanı göstermez ancak anahtar kelimelerinizin puanlarından yola çıkarak reklam gruplarınızın kalitesiyle ilgili tahminde bulunabilirsiniz. Daha fazla kullanıcının reklamlara tıklaması için seçtiğiniz anahtar kelimelerle gösterilen reklamların ilgili olması gerekmektedir. Özellikle tıklama oranı düşük reklam metinlerinde yapılacak düzenlemeler ve Google’ın sunduğu ek özellikleri kullanmak kalite puanınızın artmasını sağlayacaktır.

10. Anahtar kelimelerin doğru açılış sayfasına yönlendirebilmesi için spesifik reklam grupları oluşturulmalıdır. Reklam grubundaki anahtar kelimelerin kalite puanının yüksek olabilmesi için açılış sayfası alaka düzeyinin yanı sıra reklam metinlerinin anahtar kelimelerle ilgili olması gerekir.

11. Reklam grubundaki anahtar kelimeler, reklam metni ve açılış sayfası ile alakalı olmalıdır. Anahtar kelimeler reklam başlıklarında, açıklama satırında kullanıcıyı harekete geçirecek şekilde kullanılmalıdır. Reklam metinlerinde rakiplerinizden avantajlı olduğunuz yönleri, fiyat ve promosyonları vurgulayabilirsiniz.

12. Google Ads reklam uzantılarını eksiksiz kullanmaya çalışın. Açıklamalarıyla beraber en az 6 adet site bağlantı uzantısını mutlaka ekleyin. Reklamlarınızda kullanabileceğiniz uzantı türleri için. Bknz: Reklam uzantıları

13.Arama ağı reklamlarında tıklama oranını artırmak için en az iki farklı reklam metni yer almalıdır. Belli bir gösterime ulaşmış ve tıklama oranı %1.5 in altında olan (ortalama konum göz ardı edilmemelidir) reklam metinleri silinerek, alternatif reklam metinleri eklenebilir.

14. Görünen url’de Türkçe karakter kullanabilir, özelleştirebilirsiniz.

15. Çok fazla anahtar kelimeniz var ve detaylı reklam metinleri oluşturacak vaktiniz yoksa “Araya Anahtar Kelime Ekleme” (Dynamic Keyword Insertion) kullanabilirsiniz. Bakınız: Araya Anahtar Kelime Ekleme

Not: Kampanyalarınızı ve reklam gruplarını yeniden yapılandırıp kalite skoru düşük reklam gruplarındaki tıklama oranı düşük reklamları düzenleyerek kalite puanınızı arttırabilirsiniz. Reklam gruplarınızı yeniden yapılandırmak hesap yapınızın gelişimi için önemli bir yoldur. Hesabınızda yaptığınız değişiklikler görünürde geçmişinizi silse de kalite puanınızın hesaplanmasında bu geçmiş korunmuş olacaktır.

Kalite Puanının Hesap Seviyesinde İncelenmesi

Hesap düzeyinde kalite puanı reklamlarınızın ve kelimelerinizin geçmiş performanslarının sonucudur. Google Ads hesap düzeyinde kalite skoru gösterilmese de hesabınızdaki öğeler üzerinden hesaplanan bir hesap kalite puanı vardır.

16. Kampanya ayarların kontrol edin. Kampanya ayarlarında yapacağınız düzenlemelerle de tıklama oranını arttırabilirsiniz. Örneğin, tıklama oranı düşük olan bölgeleri, tıklama oranının düşük olduğu saatleri hariç tutabilirsiniz. Lokasyon özelinde hizmetleriniz varsa reklam metinlerini farklılaştırmak için farklı kampanyalar oluşturabilirsiniz.

17. Hesabınızda çok fazla düşük performanslı reklam grubu ve kampanya varsa yapılacak en iyi şey varolan kampanyaları durdurup oluşturacağınız yeni yapı üzerinden yeni kampanya ve reklam grupları oluşturmak olacaktır. Ancak unutulmamalı ki sadece yeni anahtar kelime ekleyerek kalite puanınızı yükseltemezsiniz. Açılış sayfası alaka düzeyi ve diğer kalite puanı faktörlerine de dikkat etmelisiniz.

Not: Google Ads kurallarına uygun olmayan bir hesabınız varsa yeni bir hesap açmak yerine mevcut hesabınızı Google Ads kurallarına uygun olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Yeni hesap açmanız durumunda hesabınız askıya alınabilir, domaininiz blackliste girebilir.

Not: Eski anahtar kelimelerinizi silip yeniden yüklemeniz birşey değiştirmez. Kelimelerin kalite puanı geçmişleri silinmeyecek yeniden yüklediğinizde eski kalite puanı da geri gelecektir.

Açılış Sayfası Kalite Puanı

Kalite puanınıza etki eden bir diğer faktör de açılış sayfanızın performansı ve alaka düzeyidir. Her ne kadar tıklama oranınızı direkt olarak etkilemeyecek olsa da kullanıcı deneyimi yüksek kalite puanı için önemli bir metriktir. Açılış sayfası tetiklenen anahtar kelimelerle ilgili, içeriğin şeffaf ve güvenilir olması gerekmektedir.

Not: Arayüzde anahtar kelimenizin durum sütunundaki baloncuğun üzerine geldiğinizde açılış sayfanızla ilgili bir sorun varsa görebilirsiniz. Google bunu açıkca ifade etmez ama açılış sayfası için de bir kalite puanı vardır ve açılış sayfası kalitesinde anahtar kelimenizin kalite puanı önemli bir etkendir. Kullanımı kolay ve hızlı açılabilir olması özellikle önemlidir.

18. Açılış sayfanızın hızlı açıldığından emin olun. Site açılış hızınızı PageSpeed Insights ile ölçebilirsiniz.

19. Mobil cihazlara teklif veriyorsanız site fonksiyonlarınızın mobil uyumlu olduğundan emin olun.

20. Açılış sayfanızın benzersiz olduğundan emin olun (Sitenizin başka bir sayfasından ya da başka bir websiteinden kopyalanmamış olmalıdır.)

21. Sayfanızda işletmeniz/ürününüz/servisinizi net şekilde açıklayın. Reklam metninde sunduğunuz avantajları web sitenizin görünen yerlerinde kullanıcıya gösterin.

22. Oluşturduğunuz reklam ve anahtar kelimelerinizin açılış sayfanızla alakalı olduğundan emin olun

23. Açılış sayfasında, olumsuz kullanıcı deneyimi sağlayacak pop-up’ları kullanmamaya, çok fazla reklam gösterimi yapmamaya dikkat edin.

Görsel Reklam Ağı Kalite Puanı

Google görsel reklam ağı arama ağından farklı çalışır. Görsel reklam ağı kampanyanızda bgbm teklifini kullanıyorsanız kalite puanınızda açılış sayfası kalite puanınız, cpc teklif modelini kullanıyorsanız açılış sayfanızın kalitesi ve reklamınızın geçmiş ctr’ı önemlidir. Google Ads, reklamınızın uygun ve benzer sitelerdeki geçmişine bakar. Reklamlarınızın, reklam verdiğiniz site ile alakası açılış sayfanızın kalitesi kadar önemlidir.

24. Farklı reklam türlerini test etmek display kalite puanınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Bazı sitelerde görsel reklamların metin reklamlardan daha iyi çalıştığını görebilir, görsel reklam kabul etmeyen sitelerde metin reklam çıkarmak isteyebilirsiniz. Unutmayın ki görsel reklamlarda uygun kitleleri ve siteleri hedeflemeniz gerekir.

25. Farklı görseller deneyin (Faklı renkler, harekete geçirici mesajlar, farklı logo pozisyonları vs… )

26. Görsellerinizin her boyutunun olduğundan ve bütün reklam gruplarınızın bütün boyutları içerdiğinden emin olun.

27. Kalite puanınıza katkısı olacağı için performansı yüksek olan yerleşimlerde teklifinizi artırın.

28. Hedefleme metodlarının kombinasyonlarını kullanabilirsiniz (demografi, anahtar kelime, yerleşim, kitle vb)

29. Arama ağı ve görsel reklam ağı kampanyalarınızı ayrı ayrı oluşturun, böylece performansı görmeniz ve optimize etmeniz daha kolay olur.

30. Reklamveren olarak sizin için değerli ve alakalı olduğunu düşündüğünüz yerleşimlerde sıralamadan gösterim kaybediyorsanız bu yerleşimlerin teklifini artırın.

31. Kampanya ya da reklam grubu düzeyinde sütun ekleyerek, aynı sayfa için rakiplerinize göre performansınızı değerlendirebileceğiniz Göreli Tıklama Oranınızı görebilirsiniz. Aynı sayfa için diğer reklamlara göre düşük tıklama oranına sahipseniz reklam görselinizi değiştirebilirsiniz, tıklama oranınız rakiplerinize göre yüksekse reklamınızın yerleşimin içeriğiyle alakalı olduğunu görmüş olursunuz.

32. Performansı düşük yerleşimlerde gösterim almamak için negatif yerleşim olarak ekleyin. (Yanlış değerlendirmemek için bir incelediğiniz yerleşimin yeterli gösterim aldığından emin olun.)

33. Görsel kampanyalarınızda da negatif anahtar kelime kullanın.

34. Otomatik yerleşimli kampanyalarınızda yüksek performanslı yerleşimleri, yönetilen yerleşimler kampanyalarınıza ekleyin ve sizin için önemli olanların tekliflerini arttırın.

Not: Performansı daha net görebilmek ve yönetebilmek için görsel ve arama ağı kampanyalarınızı ayrı oluşturmalısınız.

Kalite puanı hakkında yanlış bilinenler

Kalite puanı türlerinden ve neden önemli olduğundan bahsettik, sırada kalite puanı hakkında yanlış bilinenler var.

Yanlış: Kalite puanını geçmişe yönelik edinemezsiniz.

22 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçmişe dönük kalite puanı datasını Google Ads arayüzünden edinebilir, gün segmentinde çekeceğiniz raporlarda değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

Yanlış: Kalite puanını yükseltmek için eşleme türünü değiştirmelisiniz.

Google kalite puanını eşleme türünü dikkate almadan hesaplar. Google kalite puanını hesaplarken tetiklenen anahtar kelimeyi dikkate almaktadır. Bu yüzden hesabınızda aynı kelimenin geniş, sıralı ve tam eşlemeli üç türü de varsa tetiklenen anahtar kelime için bu üçünün de kalite puanı aynı olacaktır. (Geniş ve sıralı eşlemede farklı anahtar kelimeler tetiklendiği için yükselmiş veya düşmüş görünen kalite puanı yanıltıcı olacaktır.)

Yanlış: Reklam veya Anahtar Kelime Durdurulduğunda Kalite Puanı Düşer

Reklamları veya anahtar kelimeleri durdurmak kalite puanını değiştirmez çünkü performans üzerinden değerlendirme yapılır. Aktif değillerse ve açık arttırmaya girmeyip gösterim almıyorsa kalite puanı gerçekleşmez.

Yanlış: Arama Ağı ve Görsel Reklam Ağı Birbirini Etkiler

İki ağdaki kalite puanları ayrıdır ve birbirini etkilemez. İki reklam ağının gösterdikleri reklam performansı ve kalite puanı hesaplamaları birbirinden farklıdır.

Yanlış: Yüksek Sıralama Kalite Puanını Etkiler

İlk bakışta doğru gibi gelebilir ama yüksek sıralamaya sahip olmanız, tıklama oranının yüksek olmasını etkiler, ancak yüksek sıralamaya sahip kelimelerin kalite puanı yüksek olmayacaktır. Kalite puanı aslında reklam konumu farklılıklarını dengelemek için oluşturulmuş bir metriktir.

Sahin Secil

Backed by 10 years of agency experience, Sahin Secil helps companies make more money through digital marketing by turning data into insight and knowledge.